Свържете се с нас

За България

Това са петте лекарства срещу COVID-19, които ползват в момента болниците по цял свят

Published

on

Може да оздравеем само с хапчета за свински грип и малария, разбра Е-новини

Пневмонията спират с разработки срещу СПИН

Общо пет лекарства и техните генерици срещу коронавируса използват към момента болниците по целия свят. “Труд” разполага с протокол, към който се придържат медиците във всички инфекциозни отделения. Очаквано, голяма част от изпробваните до момента медикаменти са прилагани и при лечението на Свински грип – H1N1, както и неговите производни щамове.

А друга – при болни от ХИВ/СПИН. Здравните власти от Европа са във връзка с китайските си колеги заради драстичните случаи на заразени в страните от ЕС и почти ежедневно ведомствата получават нови указания за работа с болните пациенти.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията са национален институт за обществено здравеопазване на САЩ публикуваха на сайта си протокола за болнично лечение на заразените.

Към днешна дата най-използваният алгоритъм за лечение е този от 28 февруари, заявиха пред “Труд” епидемиолози. Протоколът е достъпен и на сайта на Центровете за контрол и превенция на заболяванията са национален институт за обществено здравеопазване на САЩ, както и на редица медицински платформи. Целта е лекарите да се запознавават в почти реално време за ефекта или проблемите, които възникват при овладяването на заразата.

В първия стадий, когато вирусът е още в горните дихателни пътища, лечението е с познатото от Свинския грип Тамифлу и Хлорхин фосфат. Много от пациентите се повлияват положително от лечението и инфекцията се овладява в този стадий.

Лекарите успокояват, че дори и да се стигне до развиване на пневмония с COVID-19, то не е задължителен летален край – напротив. Тогава към горните два медикамента се включват още три групи помощни средства. Те са разработени за пациенти със СПИН за блокиране на разпространението на вирусите.

В медицинските комюникета и разработките на протоколи стотици лекари, фармацевти, медицински сестри, епидемиолози и др. от всички засегнати държави ежедневно коментират състоянието на пациенти и при каква клинична картина се овладява COVID-19.

Терапията

Рандомизировани изследвания са ключът

Важно е да се знае, че за нито една антивирусна терапия срещу COVID-19 не е доказано, че работи при хората.

В момента се провеждат множество рандомизировани контролируеми изследвания (РКИ). Затова и при възможност пациентите трябва да бъдат включвани в РКИ.

Посочването на медикаментите не е препоръка за използването на едно или повече от лекарствата, а като средство за разбирането на терапиите.
Затова и лекарите се насърчават да преглеждат съществуващите данни и да правят и споделят своите изводи.

Аптека

Медикаментите по произход

Резохин (Chloroquine phosphate)

Хлорохиновият фосфат се използва предимно срещу малария, причинена от четирите вида маларийни причинители, които са патогенни за хората. Дава резултат при извънчревна амебиаза, която е паразитно заболяване. Само по лекарско предписание, защото предизвиква ретинопатия при продължителна употреба.

Тамифлу (Oseltamivir)

Озелтамивир е ефикасен само срещу заболяване, причинено от грипни вируси. Американският Център за контрол и превенция на заболяванията препоръча използването на разпространеното име на съставката като Тамифлу при епидемията със Свински грип – H1N1 и производните му.

Дарунавир (Darunavir)

Това е антиретровирусно лекарство, което се използва за лечение на инфекции, причинена от човешкия имунодефицитен вирус (ХИВ). Дарунавирът принадлежи към група лекарства, които се наричат протеазни инхибитори. Подобрява имунната система и намалява риска от развитие на заболявания, свързани с ХИВ инфекцията.

Атазанавир (Atazanavir)

Лекарствен препарат, който спада към групата на протеазните инхибитори. Използва се за лечение на ХИВ-инефкции. Атазанавирът инхибира вирусните протеази и предотвратява репликацията на вирусите.

Кортикостероиди (Corticosteroids)

Противовъзпалителният им ефект се изразява в намаляване на разширение на кръвоносните съдове, потискане активността на белите кръвни клетки, потискане образуването на медиатори на възпалението и др.

Препоръчителните дози

Протокол за лечение на заразен пациент

Лечението на COVID-19 инфекция на горните дихателни пътища (включваща температура, течащ нос, кашлица + положителен PCR тест) включва 500 мг Хлорохин фосфат в добавка с 150 мг Озелтамивир, като препоръчителната доза трябва да се приема 5 дни. При усложнение на инфекцията включват Дарунавир (800 мг) и Кобицистат (150 мг) в продължение на две седмици. Освен това, за лечението на COVID-19 пневмония, лекарите използват и 400 мг Атазанавир.

Профилактиката

Пийте топло, забравете салатите

Не пускайте децата на люлките

COVID-19 се предава посредством суровата, необработена храна. Този факт вече е установен от учени и в Китай, и в Русия. За съжаление точно преди пролетта се препоръчва да забравим за салатите за известно време. Основното правило е – топла, почти гореща храна. Това означава, че всички продукти трябва да са минали термична обработка.

Стойте на топло, не преохлаждайте носоглътката, която става податлива за разпространение на вируси. Топлата вода, чай и всякакви супи са сочени за номер 1 в “диетата” срещу заразата. Добре изпеченото месо не е опасно, както и всяка храна, добре “минала през огън”.

Маската е последния щит срещу коронавируса. Най-добрата профилактика остава миенето и дезинфецирането на ръцете. Стойте на слънце при хубаво време, но не позволявайте на децата да се забавляват на катерушките и детските люлки. Просто се разходете, но не докосвайте повърхности. Вирусът е устойчив на някои до 12 часа.

Източник: Труд

Продължете с четенето
Реклама

България

За България5 месеца ago

Разочарован британец си купи къща в България за 7 бона и е на седмото небе

Баща използва eBay, за да купи къща с шест спални в България, след като се „бори“ известно време с цените...

За България5 месеца ago

Четирикратният шампион на България Мирослав Ангелов загина по време на тренировка

Четирикратният рали шампион на България Мирослав Ангелов загина днес по време на тестове на макадам близо до Шумен. Неговият навигатор...

За България5 месеца ago

Мълва взриви „Телеграм“: Путин умря в 20:42, Русия светкавично реши да…

В руския телеграм канал General SVR се появиха съобщения, че 71-годишният президент Владимир Путин е починал и е активиран негов...

За България5 месеца ago

Новата любов на Гришо заби в земята Мадалина, прибра си я у дома

Кадър Инстаграм Григор Димитров не си поплюва, когато става въпрос за жени и коли. Явно, че раздялата с Мадалина Генеа...

За България5 месеца ago

Лоша вест за „Лидл“, „Кауфланд“ и „Билла“ в България: Влиза нов гигант

Булфото, архив Пълната доминация на пазара в България на „Лидл“, „Кауфланд“ и „Билла“ изглежда няма да е безкрайна. Френската търговска...

За България5 месеца ago

Зловещи разкрития: В тялото на Матю Пери откриха…

Смъртта на актьора Матю Пери не е в резултат на свръхдоза фентанил или метамфетамин. Това показва първоначалните тестове, съобщава TMZ....

За България5 месеца ago

Студът нахлува в България от тази дата, обяви синоптикът Петър Янков

Булфото Все пак в България ще дойде есента, макар и късно. Очаква се валежен декември. По-топли ще бъдат януари и...

За България5 месеца ago

Емануела с първи думи за бившия си и участието му в „Игри на волята“

Емануела излезе с първи думи за участието на бизнесмена Мартин Николов- Елвиса в Игри на волята, който е бивш на...

За България5 месеца ago

Дебора проговори зa кървавото зверство и каза цялата истина

Дебора проговори за първи път пред камера за кървавото зверство с подробности във видео качено в канала на ,,Цанов НАПРЕД...

За България5 месеца ago

България плаче от разочарование. Здравко от „Ритон“ извърши национално предателство

Здравко от „Ритон“ не сваля фашисткото Z от врата си Двамата с Катя са най-верните явочници у нас на путиниста...

Казанлък

Интересни