Свържете се с нас

За България

Случи се и в България: Обявяват бойкот на хранителните вериги

Published

on

31 декември беше последния ден, в който важеше нулевото ДДС върху хляба и брашното. От 1 януари ставката отново става 20 процента, което автоматично ще повиши цената на тестените изделия. Часове преди връщането на ДДС-то за хляба и брашното Мария Йолова вече е пресметнала колко ще струва хлябът в нейния магазин. "Няма как да задържим цените при положение, че отново ще има ДДС на хляба и брашното. Ако няма нищо друго като увеличение от страна на производителите и на хлебозаводите, това ще е увеличението- 20 процента. В момента най-продаваният ни хляб струва 2 лева, което означава, че ще стане 2,40 лева", обясни Мария Йолова, управител на магазин за хранителни стоки пред NOVA. А в житницата на България- Добруджа, освен ДДС-то, производителите добавят още фактори към крайната цена по рафтовете. "Според мен ще повлияе не само ДДС-то, но и увеличението на социалните осигуровки. От 933 лева тя стана 1070-80 лева. Завишението на енергийните разходи- на електроенергията, на газта. Цената на брашното е да кажем 80 стотинки за килограм. Цената му ще стане 96 с ДДС. Тази крайна ставка аз трябва да я сложа върху хляба", посочва Радослав Райков, хлебопроизводител. Данните на НСИ сочат, че въпреки нулевата ставка на данък добавена стойност, за 4 години хляб "Добруджа" е поскъпнал с 80 стотинки. Прогнозите са цената през следващата година да надмине 2,40 лева. И въпреки увеличението хората са категорични- хлябът е задължителна част от трапезата

Призив за национален бойкот: Българите ще бойкотират супермаркетите на 13 февруари

Бившият народен представител Велизар Енчев отправи официален призив за общонационален бойкот на всички големи търговски вериги и хранителни магазини в България, който ще се проведе на 13 февруари 2025 г.. Инициативата е подкрепена от организации като Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.

???? Причината за бойкота: Ценовият шок за българските потребители

Според Велизар Енчев и подкрепящите го организации, цените на основните хранителни стоки в България са достигнали недопустимо високи нива, които не съответстват на стандарта на живот в страната.

В същото време заплатите и пенсиите остават сред най-ниските в Европейския съюз, а хранителните продукти често са по-скъпи у нас, отколкото в държави като Германия и Австрия.

„Ценовият удар е истинска катастрофа за 800 000 пенсионери, живеещи под прага на бедността, както и за работещите бедни, които не могат да покрият основните си разходи за храна и битови нужди,“ пише Енчев в социалните мрежи.

???? Какво се иска?

Организаторите настояват за незабавни действия от страна на правителството, включително:

Въвеждане на „таван“ на цените за най-малко 70 основни хранителни стоки, подобно на мерките, приети в Хърватия след успешен граждански бойкот.
Регулиране на ценовата политика на чуждите търговски вериги, които продават същите продукти на по-ниски цени в Западна Европа.

???? Примерът на Хърватия

Велизар Енчев посочва примера на Хърватия, където гражданите успяха чрез бойкоти да принудят правителството да ограничи цените на основни стоки. Сред тях са:

Слънчогледово олио – 1.72 евро/литър
Прясно мляко (2,8%) – 1.03 евро/литър
Захар – 1.33 евро/кг
Брашно – 0.80 евро/кг
Свинска кайма – 4.11 евро/кг
Пиле – 3.32 евро/кг
10 яйца – 2.45 евро

Според организаторите на бойкота, цените на тези продукти в България често са по-високи, въпреки че доходите на българите са значително по-ниски от тези в Хърватия.

???? Как ще протече бойкотът?

На 13 февруари 2025 г. (четвъртък) българските потребители се призовават:

Да не пазаруват в нито един хранителен магазин, супермаркет или търговска верига.
Да оставят магазините празни, за да демонстрират силата на гражданската солидарност.

„Нека покажем, че в България има гневно гражданско общество, което няма да търпи ценовия произвол!“, гласи призивът на организациите.

???? Призив към медиите и правителството

Организаторите настояват българските медии да не цензурират информацията за бойкота и да дадат гласност на гражданското недоволство. Също така те се обръщат към правителството с искане за спешни мерки срещу „ценовия терор на търговците“.

⚠️ Ще има ли ефект бойкотът?

Подобни граждански инициативи са доказали своята ефективност в други европейски страни. Въпросът е дали и в България бойкотът ще постигне целите си, като доведе до:

Сваляне на цените на основни храни
Повишено внимание от страна на властите
Повече прозрачност в ценовата политика на големите вериги

???? А вие ще се включите ли в бойкота?

Споделете мнението си в коментарите и разпространете информацията сред приятели и близки. На 13 февруари българският глас може да бъде чут силно и ясно.

Реклама

България

За България2 часа ago

Грозна изневяра! Вижте коя е бившата на Елвиса, изоставена заради Емануела (родила е едната му дъщеря)

Мартин от „Ергенът”, по-известен като Елвиса, бил семеен с дете по време на аферата с Емануела, припомня Ко4 След като...

За България2 часа ago

Обрат: „Перуката“ Даниел Петканов на колене пред Алекс: Моля те, любима, прости ми, че съм комплексар!

„Късно е, либе, за китка“ написа Петко Рачов Славейков преди толкова много години, но тази фраза все още е актуална...

За България2 часа ago

Всичко се обърква: „Величие“ влизат в НС другата седмица

Булфото „Другата седмица „Величие“ ще влезе в НС и ще обърка сметките.“ Това каза председателят на ПП „Волт“ Настимир Ананиев,...

За България2 часа ago

Край с плащането с левове в брой, има нов Цар

Булфото Cпopeд няĸoи пpoгнoзи, дo пeт гoдини плaщaниятa ни вeчe щe минaвaт изцялo пpeз мoбилнитe ycтpoйcтвa. Heзaвиcимo oт тoчнocттa нa...

За България2 часа ago

Почина един от най-обичаните и усмихнати музиканти в България

Кадър ФБ Почина Иван Хасъмски, когото мнозина познават като „придворния“ музикант на „Двореца“ в град Балчик. Повече от 20 години...

31 декември беше последния ден, в който важеше нулевото ДДС върху хляба и брашното. От 1 януари ставката отново става 20 процента, което автоматично ще повиши цената на тестените изделия. Часове преди връщането на ДДС-то за хляба и брашното Мария Йолова вече е пресметнала колко ще струва хлябът в нейния магазин. "Няма как да задържим цените при положение, че отново ще има ДДС на хляба и брашното. Ако няма нищо друго като увеличение от страна на производителите и на хлебозаводите, това ще е увеличението- 20 процента. В момента най-продаваният ни хляб струва 2 лева, което означава, че ще стане 2,40 лева", обясни Мария Йолова, управител на магазин за хранителни стоки пред NOVA. А в житницата на България- Добруджа, освен ДДС-то, производителите добавят още фактори към крайната цена по рафтовете. "Според мен ще повлияе не само ДДС-то, но и увеличението на социалните осигуровки. От 933 лева тя стана 1070-80 лева. Завишението на енергийните разходи- на електроенергията, на газта. Цената на брашното е да кажем 80 стотинки за килограм. Цената му ще стане 96 с ДДС. Тази крайна ставка аз трябва да я сложа върху хляба", посочва Радослав Райков, хлебопроизводител. Данните на НСИ сочат, че въпреки нулевата ставка на данък добавена стойност, за 4 години хляб "Добруджа" е поскъпнал с 80 стотинки. Прогнозите са цената през следващата година да надмине 2,40 лева. И въпреки увеличението хората са категорични- хлябът е задължителна част от трапезата 31 декември беше последния ден, в който важеше нулевото ДДС върху хляба и брашното. От 1 януари ставката отново става 20 процента, което автоматично ще повиши цената на тестените изделия. Часове преди връщането на ДДС-то за хляба и брашното Мария Йолова вече е пресметнала колко ще струва хлябът в нейния магазин. "Няма как да задържим цените при положение, че отново ще има ДДС на хляба и брашното. Ако няма нищо друго като увеличение от страна на производителите и на хлебозаводите, това ще е увеличението- 20 процента. В момента най-продаваният ни хляб струва 2 лева, което означава, че ще стане 2,40 лева", обясни Мария Йолова, управител на магазин за хранителни стоки пред NOVA. А в житницата на България- Добруджа, освен ДДС-то, производителите добавят още фактори към крайната цена по рафтовете. "Според мен ще повлияе не само ДДС-то, но и увеличението на социалните осигуровки. От 933 лева тя стана 1070-80 лева. Завишението на енергийните разходи- на електроенергията, на газта. Цената на брашното е да кажем 80 стотинки за килограм. Цената му ще стане 96 с ДДС. Тази крайна ставка аз трябва да я сложа върху хляба", посочва Радослав Райков, хлебопроизводител. Данните на НСИ сочат, че въпреки нулевата ставка на данък добавена стойност, за 4 години хляб "Добруджа" е поскъпнал с 80 стотинки. Прогнозите са цената през следващата година да надмине 2,40 лева. И въпреки увеличението хората са категорични- хлябът е задължителна част от трапезата
За България2 часа ago

За деня на бойкота Кауфланд обяви 500 стоки на половин цена

В деня на бойкота почти във всички вериги ще има интересни оферти. До 50% на над 500 нехранителни стоки обяви...

Без категория24 часа ago

Семейство получи сметка от 1100 лева за вода

Двучленно семейство получи шокираща сметка за вода от 1100 лева. Рени Димитрова и съпругът ѝ, който е инвалид, живеят в село...

За България24 часа ago

ЕКСКЛУЗИВНО! Илон Мъск отваря завод за лютеница в България под марката „Мъскеница“

Илон Мъск отваря завод за лютеница в България – Марс става пикантен! Светът на бизнеса е пълен с изненади, но...

За България24 часа ago

ПОКЛОН! Рокерите от Разград раздават топъл обяд на възрастни хора

Членове на мотоклубовете „Братята от ада“ и „Лудогорски братя“ раздават топъл обяд на възрастни хора Рокери със сурови лица и...

За България24 часа ago

Мария Силвестър: Историята на пет деца без родители ме срина в новия сезон на „Бригада нов дом“

„Бригада нов дом“ се завръща в ефира на bTV на 15 февруари. Мотото на новия сезон е „Доброто е непобедимо“....

Интересни